ALGA MARIS / ПИГМЕНТИРАН СТИК ЗА ЛИЦЕ СО SPF50+ – 9 ГР.

925,00 ден

  • ЗАШТИТА ОД СОНЦЕ
  • ХИДРАТАЦИЈА
  • ЦИНК
  • МАСЛО ОД ЈОЈОБА
  • ЕКСТРАКТ ОД ЦРВЕНИ АЛГИ

1 на залиха

Спореди

Опис

Органски сертифициран, СПФ50+ нијансиран стик кој ги заштитува особено кревките регии од УВ зрачење, истовремено обезбедувајќи природна и покривна нијанса за кожата. Специфично го препорачуваме за несовршености на кожата кои побаруваат апсолутна заштита од УВ зраци како неодамнешни лузни, хипер-пигментации (мелазма, “трудничка маска”), акни итн. Обезбедува многу висока заштита од негативните ефекти на соларната радијација, благодарение на неговите анти-УВА/УВБ минерални филтри и неговиот патентиран екстракт од црвени морски алги, Alga-Gorria® – моќен антиоксидант.

За оптимално естетско заздравување, неодамнешните лузни треба да се заштитуваат од УВ 1 година.
Сонцето е “лажен пријател” против акни. На почеток делува како да помага, но потоа ја влошува состојбата. Региите склони на акни треба да се заштитат од УВ. Хиперпигментациите (лентиго меланом, ‘’труднички маски”, мелазма итн) се нагласуваат по изложување на УВ. Сите пигментни нарушувања мора да се заштитат од УВ за да се избегне влошување.
Црвенилото предизвикано од розацеа исто така треба да се заштити од УВ (особено УВА).

Стикот е:
–    Хипоалерген*
–    Може да се користи од страна на трудници и доилки
–    Може да се користи од 3 годишна возраст
*формулиран да го минимизира ризикот од алергии

Карактеристики
–    Хипоалергена формула: не содржи презервативи и додадени мириси
–    Висока отпорност на вода и пот
–    Компактен формат, практичен и лесен за да го носите со себе
–    Природна боја кој ги сокрива несовршеностите на кожата

100% состојки од природно потекло
21% состојки од органско земјоделство
Природна и oрганска козметика сертифицирана од Ecocert Greenlife согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ:
1.    Нанесете подеднакво на засегнатата регија пред изложување на сонце.
2.    Специфично препорачан за сите несовршености на кожата, вклучувајќи ги и тие на кои им е потребна УВ заштита
3.    Повторувајте го нанесувањето барем еднаш на два часа и по пливање за да одржите оптимална заштита.

СОСТОЈКИ (INCI): CAPRYLIC / CAPRIC TRIGLYCERIDE, ZINC OXIDE, TITANIUM DIOXIDE, CERA ALBA *, SIMMONDSIA CHINENSIS SEED OIL *, JOJOBA ESTERS, POLYGLYCERYL-2 DIPOLYHYDROXYSTEARATE, POLYGLYCERYL-3 DIISOSTEARATE, ALUMINA, STEARIC ACIDOLIUM, 7749 GLYCIDOLIUM, GLYCERYL-2-DIPOLYHYDROXYSTEARATE, ALUMINA, STEARIC-ACIDOL2, 7749-GLYCOLIDOL, 7749-GLYCOLIDOL, 7749-GLYCEROL, GLYCERYL-2-DIPOLYHYDROXYSTEARATE, ALUMINA, STEARIC-ACIDOL, 7749 GLYCIDOL2 SESQUIPEDALE EXTRACT, CI 77491, PROPANEDIOL, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, TOCOPHEROL, CI 77499, AQUA, POLYGLYCERYL-4 CAPRATE, TRIHYDROXYSTEARIN, SILICA. (* = состојки од органско земјоделство)

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “ALGA MARIS / ПИГМЕНТИРАН СТИК ЗА ЛИЦЕ СО SPF50+ – 9 ГР.”