ACTIVES / СЕРУМ СО ВИТАМИН Ц 5% -30 МЛ.

935,00 ден

  • ЕЛАСТИЧНОСТ
  • ТОНИРАЊЕ
  • ВИТАМИН Ц
  • ХИАЛУРОНСКА КИСЕЛИНА
  • МАСЛО ОД РОЗА

Нема на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект:  Аскорбинската киселина е силен намалувачки агенс, според тоа, може да спречува меланогенеза. Дополнителна предност на препаратите со аскорбинска киселина е нивната способност да ја стимулираат синтезата на колаген во кожата. Истовремено, аскорбинската киселина е еден од најмоќните природни антиоксиданти. Оваа супстанца може да дејствува како снабдувач на електрони инволвирани во неутрализација на слободните радикали и да ги заштити меѓуклеточните структури од оксидативниот стрес.

Стабилни форми на аскорбинска киселина се користат за избелување на пеги и подобрување на состојбата на стареење на кожата со пигментирани дамки. Високата проценка за клиничката ефикасност, укажува на тоа дека кожата на лицето станува се понежна, измазнета и еластична, а тенот е изедначен. Зголеменоста на концентрацијата на Ц витамин до 5%, значително го зголемува траењето на дејството на аскорбинската група на клетките на кожата, дозволувајќи ви да ги регулирате хиперпигментираните предели и да го осветлите тонот на лицето, додека исто така го активира создавањето на колаген.

Екстрактите од чага, моркови и подбел, имаат антивоспалителни и ефекти за лекување на раните, го олеснуваат воспалението и ги стеснуваат порите на лицето.

Индикации (наменето за): Препорачано е за кожа која е нестабилна на пигментација и за кожа во стареење.

Контраиндикации: Препаратите што содржат киселина и агенсите за белење на основа на аскорбинска киселина може да ја иритираат чувствителната кожа. Индивидуална интолеранција на компонентите на производот.

Пропратни ефекти: Иритација, сувост, црвенило.

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Се користи како биолошки активен агенс. Нанесете на лицето или на пределите каде е најпотребно. Распределете до целосно впивање во кожата.

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, GLYCERIN, ASCORBYL GLUCOSIDE, ROSA CANINA OIL, SODIUM HYALURONATE, BENZOIC ACID, INONOTUS OBLIQUUS EXTRACT, DAUCUS CAROTA EXTRACT, TUSSILAGO FARFARA EXTRACT.

Дополнителни информации

Количина

30мл

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “ACTIVES / СЕРУМ СО ВИТАМИН Ц 5% -30 МЛ.”