ACTIVES / СЕРУМ СО “AHA” КИСЕЛИНА 5,1% – 30 МЛ.

820,00 ден

  • ЕКСФОЛИЈАЦИЈА
  • РЕГЕНЕРАЦИЈА
  • АЛФА ХИДРОКСИЛНИ КИСЕЛИНИ
  • ХИАЛУРОНСКА КИСЕЛИНА
  • СОК ОД АЛОЕ ВЕРА

Нема на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Алфа хидроксилните киселини (AHA-Alpha Hydroxyl Acids)  го ексфолираат кератинизираниот слој на епидермисот, стимулираат регенерација на кожата и синтеза на колаген, еластин, хиалуронска киселина и церамиди. Ја навлажнуваат кожата, ја зголемуваат  цврстината и еластицитетот, го одржуваат нејзиниот младешки изглед, ја осветлуваат и обезбедуваат антиоксидантна заштита.

Штом навлезат во меѓуклеточниот простор, алфа хидроксилните киселини ги уништуваат протеинските десмозомни мостови помеѓу клетките, ја ослабуваат адхезијата (слепување) на корнеоцитите кои се хоризонтални едни на други и на основните слоеви на епидермисот. Ова води до намалување на компактноста на стратум корниумот, побрзо движење на кератиноцитите кон површината и ефективна ексфолијација на кератинизираните не-нуклеарни клетки. На тој начин, дебелината на стратум корниумот се намалува и се стимулира процесот на диференцијација и обновување на епидермисот. Додатно, предизвикувајќи забрзана ексфолијација на стратум корниумот, алфа хидроксилните киселини можат да стимулираат формација на сигнални молекули (цитокини), кои се одговорни за активирање и имплементирање на про и антивоспалителни реакции на целиот организам.

Хиалуронската киселина е типичен полисахарид, потребен за одржување на нормален баланс на вода во човечката кожа, кој ја одржува кожата хидрирана подолг период.

Индикации (наменето за): Груба, проблематична, мрсна кожа, склона на воспалувања и комедони; кожа во стареење.

Контраиндикации: Оштетена, истенчена, хиперсензитивна површина на кожата, алергиски осипи. Индивидуална интолеранција на компонентите на производот.

Пропратни ефекти: Со прекумерна, или пречеста употреба, можни се црвенила, сувост и иритации на кожата.

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете како самостоен козметички производ. Пред употреба, нежно исчистете го лицето со специјално средство за отстранување шминка, или миење. Нанесете на проблематичните делови од лицето.

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, GLYCERIN, XANTHAN GUM, LACTIC ACID, CITRIC ACID, MAINS DOMESTICA BORKH EXTRACT, BETAINE, LAVANDULA ANGUSTIFOLIA OIL, SODIUM HYALURONATE, BENZOIC ACID.

Дополнителни информации

Количина

30мл

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “ACTIVES / СЕРУМ СО “AHA” КИСЕЛИНА 5,1% – 30 МЛ.”