CREAM EMULSION / КРЕМА СО ВИТАМИН Ц 2,0% + “GLYCERYL GLUCOSIDE” 0,9% – 30 МЛ.

1.075,00 ден

  • ОСВЕТЛУВАЊЕ
  • ПРОТИВ СТАРЕЕЊЕ
  • ВИТАМИН Ц
  • GLYCERYL GLUCOSIDE
  • ХИДРОЛИЗИРАН ПЧЕНИЧЕН ПРОТЕИН

Нема на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Стабилна форма на претходник на аскорбинска киселина – аскорбил гликозидот (Аскорбил Глукозид) е силен намалувачки агенс. Може да ја инхибира меланогенезата, што доведува до пигментација на горните слоеви на кожата. Оваа супстанца дејствува како снабдувач на електрони кои се вклучени во неутрализацијата на слободните радикали и ги штити меѓуклеточните структури од оксидативниот стрес. Како резултат на тоа, витаминот Ц е еден од најмоќните природни антиоксиданти.

Стабилни форми на аскорбинска киселина се користат за избелување на пеги и да се подобри состојбата на стареење на кожата со пигментирани дамки. Посебната улога во синтезата на колагенот, го спречува предвременото стареење на клетките на кожата. Високата проценка за клиничката ефикасност укажува на тоа дека кожата на лицето станува помазна и еластична, а, тенот е изедначен.

Глицерил гликозидот е дериват на глицерин што се користи за лекување на сува кожа. Ја навлажнува кожата во епидермисот, поради формирање на водородни врски со вода. Дејството на глицерил гликозидот е насочено кон врзување и задржување на вода во кожата, додека пенетрира во епидермисот и ја намалува трансепидермалната загуба на вода.

 

Индикации (наменето за): За кожа со нагласени дамки на старост, за кожа во стареење, сува, дехидрирана и кожа склона на атопички заболувања.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите на производот, како и белези, тетоважи, други оштетувања на епидермисот, заболувања на кожата, сензитивна кожа.

Пропратни ефекти: Привремена иритација, црвенило на кожата.

 

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

 

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Пред употреба протресете ја амбалажата, сѐ до појавување на хомогена бела емулзија. Поради високата концентрација на активните компоненти, кремот е наменет за самостојно користење по потреба. Нанесете со кружни движења до целосна апсорпција. Се препорачува да се нанесе на претходно исчистена кожа.

 

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

 

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, ISOAMYL LAURATE (AND) ISOAMYL COCOATE, GLYCERIN, CETEARYL OLIVATE (AND) SORBITAN OLIVATE, HYDROGENATED OLIVE OIL, OLEA EUROPAEA (OLIVE) FRUIT OIL, OLEA EUROPAEA (OLIVE) OIL UNSAPONIFIABLES, SQUALANE, GLYCERYLUS CAPRYLCA ARMENIA ASCORBYL GLUCOSIDE, PENTYLENE GLYCOL, GLYCERYL GLUCOSIDE, BENZYL ALCOHOL, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, XANTHAN GUM, TOCOPHEROL, LACTIC ACID, SODIUM HYALURONATE, RUBUS CHAMAEMORUS EXTRACT, VACCINIUM MACROCARPON EXTRACT, MATRICARIA RECUTITA FLOWER OIL, BISABOLOL.

Дополнителни информации

Количина

30мл

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “CREAM EMULSION / КРЕМА СО ВИТАМИН Ц 2,0% + “GLYCERYL GLUCOSIDE” 0,9% – 30 МЛ.”