CLEANSER FLUID / ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕ СО “AHA” / “BHA” КИСЕЛИНИ – 300 МЛ.

855,00 ден

Нема на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Според бројните податоци за физички и хемиски студии, алфа-хидроксилните киселини (АНА), имаат позитивен ефект врз процесот на кератинизација. Овие киселини придонесуваат за забрзано напредување на кератиноцитите и засилена ексфолијација на мртвите клетки. Благодарение на алфа хидроксилните киселини се стимулира процесот на епидермално обновување. Бета хидроксилните киселини (BHA) се слични на алфа хидроксилните киселини по потекло, но имаат додатна јаглеродна група, што ги раствора маснотиите и се способни да пенетрираат длабоко во дермалните слоеви на кожата под епидермисот. Салицилната киселина, најпозната во BHA козметологијата, е дибазична киселина која го обновува процесот на гликолизација на клетките, со што го забавува стареењето на кожата.

Индикации (наменето за): Несовршености предизвикани од киселинско-базна дисбаланс; хиперфункција на лојните жлезди; воспаление, лупење.

Контраиндикации: оштетена површина на кожата, хиперсензитивна кожа, индивидуална нетолеранција на компонентите на производот.

Пропратни ефекти: Привремено црвенило поради дејството на киселините на кожата.

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете масирајќи долж овалот на лицето, до создавање на пена, а потоа измијте ја течноста со протечна вода. Повторете ја постапката ако е потребно.

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERIN, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, XANTHAN GUM, LACTIC ACID, CITRIC ACID, SALICYLIC ACID, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, HYPERICUM PERFORATUM EXTRACT, TUSSILAGO FARFARA EXTRACT, ECHINACEA ANGUSTIFOLIA EXTRACT, BIDENS TRIPARTITA EXTRACT , MAGNOLIA OFFICINALIS BARK EXTRACT.

Дополнителни информации

Количина

300мл

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “CLEANSER FLUID / ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕ СО “AHA” / “BHA” КИСЕЛИНИ – 300 МЛ.”