ACTIVES / СЕРУМ СО САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА 2 % – 30 МЛ.

880,00 ден

  • ЕКСФОЛИЈАЦИЈА
  • СМИРУВАЊЕ
  • \САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА
  • ВОДА ОД КАМИЛИЦА
  • СОК ОД АЛОЕ ВЕРА

2 на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Салицилната киселина е природна компонента добиена со повеќестепена екстракција од растението Галтерија. Има кератолитички, антивоспалителни и антимикробни ефекти.

Салицилната киселина ги регулира процесите на кератинизација, го инхибира лачењето на лојните жлезди, има директен антибактериски ефект. Поради ексфолирачкиот ефект, го подобрува продирањето на други лекови во епидермисот. Дејството на салицилна киселина се заснова на омекнување на горниот слој на кожата и кора од фоликули, со што се спречува формирање на комедони.

Индикации (наменето за): Проблематична кожа склона кон осип, воспаление, лупење и акни.

Контраиндикации: Хиперсензитивност на кожата и индивидуална интолеранција на компонентите на производот.

Пропратни ефекти: Пресува, дехидрирана, истенчена кожа, црвенило.

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Се користи како независен козметички производ. Користете по потреба (на места на воспаление) или на предели на лицето (на места склони кон прекумерна маст или акни).

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, MATRICARIA CHAMOMILLA FLORAL WATER, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, GLYCERIN, SALICYLIC ACID, XANTHAN GUM, BETAINE, BETULA PUBESCENS EXTRACT (BIRCH), HUMULUS LUPULUS EXTRACT (HOPS), BENZOIC ACID.

Дополнителни информации

Количина

30мл

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “ACTIVES / СЕРУМ СО САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА 2 % – 30 МЛ.”