CLEANSER FLUID / ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕ СО ПРОТЕИНИ – 300 МЛ.

855,00 ден

  • ХИДРАТАЦИЈА
  • ПОДМЛАДУВАЊЕ
  • ХИДРОЛИЗИРАН ПЧЕНИЧЕН ПРОТЕИН
  • ХИДРОЛИЗИРАН ПРОТЕИН ОД СОЈA
  • INULIN

Нема на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Пченичните протеини се протеински хидролизат, кој воглавно се состои од аминокиселини, протеини и пептиди. Тие задржуваат водни молекули во кожата, спречувајќи нејзина дехидратација. Растителните протеини содржат високо молекуларни протеини – глутен и глиадин и мешавина од токофероли. Покрај витаминската активност, токоферолите се исто така силен природен антиоксидант, кој спречува липидна пероксидација, со деактивација на слободните радикали на масните киселини, заштитувајќи ги липидните структури на клетките од оштетување. Хидролизираните протеински молекули од соја протеините се богат извор на изофлавони – елементи кои ја заштитуваат кожата од хормонално стареење.

Индикации (наменето за): Сува кожа, кожа со недостаток на еластицитет.

Контраиндикации: Оштетена површина на кожата, индивидуална интолеранција на компонентите на производот, вклучувајќи ги и оние кои не содржат глутен.

Пропратни ефекти: Реакција на кожата на компонентите од производот, како резултат на индивидуална интолеранција.

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете со масирачки синусоидални движења, долж овалот на лицето. По создавањето на пена, исплакнете ја течноста со протечна вода. Повторете ја постапката по потреба.

Да се чува на суво и темно место, на темпреатура од +5C до +25C.

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERIN, XANTHAN GUM, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, HYDROLYZED SOY PROTEIN, BETAINE, LACTIC ACID, INULIN, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, FAGOPYRUM EXTRACT, BETA-CARYOPHYLLENE, EUCALYPTOL.

Дополнителни информации

Количина

300мл

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “CLEANSER FLUID / ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕ СО ПРОТЕИНИ – 300 МЛ.”