PINK CALENDULA / ПИГМЕНТИРАНА КРЕМА ЗА ЛИЦЕ И ТЕЛО СО SPF30 – 100 МЛ.

855,00 ден

  • ЗАШТИТА ОД СОНЦЕ
  • ПРОТИВ СТАРЕЕЊЕ
  • ЦИНК
  • ХИДРОЛАТ ОД НЕВЕН
  • МАСЛО ОД ЛАВАНДА

Нема на залиха

Спореди

Опис

Оваа пигментирана крема со SPF фактор обезбедува висок степен на природна заштита.. Ги комбинира хидрирачките и заштитните својства на хидролатот од невен со регенерирачките својства на маслата од сусам и ленено семе.
Цинк оксидот е безбеден, широкоспектарен, минерален филтер. Останувајќи на површината на кожата, создава заштита од сонцето, борејќи се со кратките УВБ зраци, спречувајќи изгореници. Исто така, заштитува и од долгите, длабокопенетрирачки УВА зраци кои предизвикуваат фотостареење и меланома.

Нежниот розов пигмент има заштитно дејство и во комбинација со други состојки, спречува изгореници.
Природните масла, поседувајќи природен фактор за заштита од сонце, од една страна делуваат како хемиски филтер и промовираат еднаков тен, а од друга страна ја регенерираат кожата оштетена од ултравиолетовото светло, совршено лечејќи и хранејќи со антиоксиданти. Кремите со физички филтри имаат прилично густа конзистентност, па има неколку особености за нивната употреба. Треба да се нанесат во тенок слој, распределувајќи добро врз кожата. Растителни масла како кокос, шеа путер, макадамиа, авокадо, пченични никулци, може да се додадат во кремата за подобра дистрибуција и удобно нанесување на кремата. Ова на никој начин нема да влијае на нивото на заштита од сонце.

Шипинка – плодот на шипинката има регенерирачки и витаминизирачки ефект. Со нејзните биохемиски својства, екстрактот од шипинка е блиску до својствата на кожата, па е способен да пенетрира длабиснки во структуралните слоеви. Активно пренесува и ослободува заздравувачки супстанци, храни и ја омекнува кожата, додека респирацијата на кожните клетки не е нарушена и порите и жлездите не се запушени.

Лаванда – се користи како компонента која има антисептично, бактерицидно, заздравувачко, анти-воспалително и седативно дејство. Промовира регенерација на епидермалните клетки.

Невен – цветовите од невен имаат анти-воспалително, заздравувачко и бактерицидно дејство. Ја подобруваат работата на регенеративните процеси на кожата, ги зајакнуваат капиларите на кожата и спречуваат стареење на клетките.

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете мала количина на лицето и изложените делови на телото и распространете еднакво до комплетно апсорбирање. По подолга изложеност на вода, се препорачува повторно нанесување на производот за да се одржи заштитата од сонце. Водоотпорна формула. Погодна за сите типови на кожа. Погодна за возрасни и деца од 0 години.

СОСТОЈКИ (INCI):  AQUA, ZINC OXIDE, CALENDULA OFFICINALIS FLORAL WATER, SESAMUM INDICUM SEED OIL, ROSA CANINA FRUIT OIL, LEEN SEED OIL, POLYGLYCERYL-3 POLYRICINOLEATE (AND) POLYGLYCERYL-3 RICINOLEATE, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL, GLYCERIN, ISOAMYL LAURATE (AND) ISOAMYL COCOATE, PENTYLENE GLYCOL, SODIUM CHLORIDE, BENZYL ALCOHOL, TOCOPHEROL, MELALEUCA ALTERNIFOLIA OIL, POTASSIUM SORBATE, CI 77491 (AND) CI 77499, BENZOIC ACI, LAVANDULA ANGUSTIFOLIA FLOWER OIL, MACLEYA MICROCARPA (MAXIM.) FEDDE. EXTRACT, JUGLANS REGIA LEAF EXTRACT, ROSA CINNAMOMEA L. EXTRACT, CI 77492.

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “PINK CALENDULA / ПИГМЕНТИРАНА КРЕМА ЗА ЛИЦЕ И ТЕЛО СО SPF30 – 100 МЛ.”