CREAM EMULSION / КРЕМА СО ВИТАМИН А 1,09 % – 30 МЛ.

1.075,00 ден

  • СМИРУВАЊЕ
  • ПРОТИВ СТАРЕЕЊЕ
  • РЕТИНОЛ
  • БЕТАИН
  • ХИАЛУРОНСКА КИСЕЛИНА

Нема на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Екстрактот од семе од индиски грашок е алтернативен, растителен извор на ретинол – витамин А – ефективен антиоксидант во живите ткива. Блокирајќи ги слободните радикали, витаминот А спречува уништување на клетките на кожата. Каротеноидите содржани во ткивата претрпуваат неколку неутрализирачки реакции, па се разградуваат. Кожата е постојано изложена на стрес и соларна ултравиолетова радијација, предизвикувајќи опаѓање на концентрацијата на антиоксиданти. Бета-каротен, претходник на витаминот А (провитамин А), е вклучен во ретинолската биосинтеза. Заштитувајќи ги клетките од предвремено стареење, ретинолот спречува појава на вишок кожа на микрорелјефот и како резултат на тоа, длабоки брчки.

Индикации (наменето за): За кожа склона на воспаленија, со траги од кожни болести и грубост, како и кожа склона на стрес и неговите последици; сува, дехидрирана и кожа во стареење.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите на кремата.

Пропратни ефекти: Секојдневна употреба не е препорачана, бидејќи лекот содржи бета-каротен кој е растителен пигмент. Кај хиперсензитивна кожа, можна е појава на црвенило, или иритација.

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Поради високата концентрација на активни компоненти, кремата е наменета за самостојна употреба, по потреба. Нанесете со нежни кружни движења на лицето, до целосно впивање. Препорачано е да се нанесе, на претходно исчистена кожа.

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, ISOAMYL LAURATE (AND) ISOAMYL COCOATE, GLYCERIN, CETEARYL OLIVATE (AND) SORBITAN OLIVATE, SQUALANE, HYDROGENATED OLIVE OIL, OLEA EUROPAEA FRUIT OIL, OLEA EUROPAEA OIL UNSAPONIFIABLES, GLYCERYL CAPRYLATE, HIPPOPHAE OILFLAMA PENTAMENA EXTRACT (AND) MALTODEXTRIN, BENZYL ALCOHOL, BETAINE, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, XANTHAN GUM, BENZOIC ACID, TOCOPHEROL, LACTIC ACID, SODIUM HYALURONATE, RHODIOLA ROSEA EXTRACT, SPHAGNUM EXTRACT, MATRICARIA RECUTITA FLOWER OIL, BISABOLOL.

Дополнителни информации

Количина

30мл

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “CREAM EMULSION / КРЕМА СО ВИТАМИН А 1,09 % – 30 МЛ.”