CLEANSER FLUID / ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕ СО “CALAMINE” & “ARGININE” – 300 МЛ.

855,00 ден

  • ЕКСФОЛИЈАЦИЈА
  • АНТИВОСПАЛИТЕЛНО ДЕЈСТВО
  • CALAMINE
  • ARGININE
  • ЕКСТРАКТ ОД РУСА

Нема на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Минералната активна компонента каламин, има антисептични и антивоспалителни својства, ослободува од чешање, ја смирува кожата и создава заштитна бариера на оштетените предели. Бидејќи каламинот е нерастворлив во вода и масти, тој не пенетрира и акумулира во кожата. Здружен со L-Arginine, ја намалува сензитивноста на надворешни фактори, кај сензитивната кожа. Аргининот е делумно заменлива аминокиселина, вклучена во меѓуклеточната синтеза на азотен оксид (NO), кој има биолошка улога во стимулирањето ангиогенеза и борбата со воспалителни процеси.

Индикации (наменето за): Несовршености предизвикани од киселинско-базен дисбаланс; ириртирана, сензитивна, воспалена кожа.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компоненти на производот.

Пропратни ефекти: Затегнатост, привремено чувство на сува кожа.

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете мала количина од производот на мокра кожа, масирајте до појава на пена, па темелно исплакнете со вода.

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERIN, CALAMINE, LACTIC ACID, XANTHAN GUM, L-ARGININE, ISOAMYL LAURATE (AND) ISOAMYL COCOATE, BETAINE, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, CHELIDONIUM MAJUS EXTRACT, EUCALYPTOL, EUGENOL.

Дополнителни информации

Количина

300мл

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “CLEANSER FLUID / ГЕЛ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕ СО “CALAMINE” & “ARGININE” – 300 МЛ.”