Здрав изглед во неколку чекори

Рутина за нега на кожа

Блескавата кожа има мазна текстура и оттука, може да ја рефлектира светлината за да му даде сјај на вашето лице. 

За почеток, следете ја рутината за нега на кожата религиозно користејќи производи што одговараат на вашата кожа. Обидете се да избегнувате груби хемикалии, сулфати, парабени, фталати, бои и мириси.

Слијте ја кожата почнувајќи од најлесниот и завршувајќи со најгустиот производ. Отстранете ја целата шминка пред да дремете на крајот од денот. Еве идеална рутина за нега на кожата:

1. Чистете ја кожата два пати на ден

Чистотата е првиот чекор во секоја рутина за нега на кожа, а тоа ќе ја направи блескава вашата кожа. Чистењето и помага на вашата кожа да ги одбрани нечистотиите, вишокот маснотии, остатоците од шминка и мртвите клетки на кожата. Исто така, ја подготвува вашата кожа за преостанатите чекори во вашата рутина за негување на кожата.

Вклучете го чистењето како дел од вашиот утрински и ноќен ритуал за нега на кожата. Ограничете го на два пати на ден бидејќи прекумерното чистење може да ги отстрани есенцијалните масла од вашата кожа и може да се меша со природната pH вредност на вашата кожа.

2. Правете пилинг еднаш неделно

Нашата кожа создава мртви клетки на кожата во дермалниот слој. Тие се движат нагоре на површината и се отфрлаат. Како што старееме, исфрлањето на овие мртви клетки на кожата станува се потешка задача за кожата. Клетките не пролеваат сами и бараат наша интервенција.

Пилинг е процес кој ви помага да се ослободите од мртвите клетки на кожата. Тие доаѓаат во хемиски, физички и ензимски форми. Користете пилинг за лице еднаш неделно за да ги измиете мртвите клетки на кожата.

Една студија вели: ,,Хемискиот пилинг може да ви помогне да ја подобрите текстурата на вашата кожа и нејзиниот изглед. Така што ги раскинуваат врските помеѓу кератиноцитите и помагаат во намалувањето на акумулацијата на кератиноцити, што доведува до намалување на акумулацијата на меланин, а со тоа ви дава сјајна кожа,,.

3. Користете тонер

Триењето и чистењето може да предизвикаат нарушена pH вредност на вашата кожа. Природната pH вредност на вашата кожа е околу 5-6 (малку кисела). Средствата за чистење и пилинг имаат тенденција да го направат малку алкален.

Тонерот е производ за нега на кожата чија цел е да ја балансира pH вредноста на вашата кожа. Тонерите достапни на пазарот содржат смирувачки состојки како краставица и алое вера.

4. Пренасочете ги грижите за кожата користејќи активни состојки.

Кожните проблеми како акни, темни дамки, тен, фини линии итн. се најголемата пречка за сјајна кожа. Решете ги проблемите на вашата кожа користејќи серуми кои содржат активни состојки.

Серумите содржат моќни состојки кои се насочени кон вашата кожа. Постојат неколку серуми на пазарот, кои се движат од серум против стареење до серум за контрола на темни дамки и серум за намалување на акните.

5. Навлажнете ја кожата двапати на ден

Дали навлажнувањето на вашата кожа изгледа како тешка задача? Размисли повторно! Недостатокот на навлажнување може да предизвика екстремно сува или екстремно мрсна кожа. И двете од овие може да предизвикаат различни проблеми на кожата, вклучително и акни.

Навлажнувањето на вашата кожа помага во поправка на бариерата на вашата кожа и спречува губење на вода. Освен тоа, навлажнувањето и дава на вашата кожа мал сјај. Постојат повеќе решенија за хидрација на кожата како креми, лосиони, гелови и серуми погодни за различни типови на кожа.

6. Нанесете крема за сончање

Кремот за сончање ја штити вашата кожа од суровите сончеви зраци. Долготрајното изложување на сонце може да ја оштети вашата кожа и притоа да се појават темни дамки, изгорена кожа, линии по телото, брчки, па дури и рак во некои случаи. УВ зраците имаат способност да ја нарушат мазната текстура на вашата кожа и можат да го исцицаат сјајот од вашата кожа.

Вежбајте

Јога, теретана, зумба, аеробик…што и да ве интересира. Вежбањето ви помага да го испотите и да ги ослободите токсините од вашето тело и кожа. Ќе имате подобрена циркулација на крвта. Она што следи е поздрава и блескава кожа. Погрижете се да го исчистите лицето или да се туширате после тренинг.

Ослободете се од стресот

Стресот е една од причините за многу проблеми со кожата. Стресот може да доведе до пукнатини, линии по телото и брчки. Оттргнете се од стресот колку што можете.

Остави коментар

Твојата емаил адреса нема да се прикаже.