Летни рутини… Како да изберете фактор погоден за вашата кожа? Што е минерален фактор?

Во овој период од годината, заштитата од сонце е на прво место. Без разлика дали сте љубопитни за најдобрите креми за сончање за секојдневно носење или за најчестите митови за заштитен фактор, ние ве покривме на таа тема за ова лето.

Како што знаеме, кремата за сончање е единствениот најважен дел од дневната рутина за нега на кожата. Без разлика дали барате сјаен или мат финиш за да ја подготвите вашата кожа за целото лице со шминка, може да биде тешко да го најдете оној кој најмногу ви одговара. Кремите за сончање доаѓаат во три главни форми – минерални, хемиски и хибридни, од кои секоја нуди заштита од сонце за да помогне во одбраната од штетните УВ зраци, но со различни методи за да се постигне тоа. Дознајте повеќе за разликата помеѓу минералните и хемиските креми за сончање и кои можат најдобро да делуваат за вашата кожа. 

Што се минералните креми за сончање?

Минералниот крем за сончање, исто така познат како физичко средство за сончање, користи состојки базирани на минерали цинк оксид и титаниум диоксид за да помогне да се рефлектираат и расфрлаат штетните зраци од сонцето. Ако единствените активни состојки наведени на етикетата на кремот за сончање се цинк оксид и/или титаниум диоксид, тоа е физичко средство за сончање. Оваа формулација е идеална ако треба брзо да ја нанесете заштитата од сонце и да одите. Почнува да работи веднаш, за разлика од хемиските креми за сончање, на кои може да му требаат околу половина час за ефикасна заштита од сонце. Оваа форма на заштитен фактор е исто така фотостабилна, така што не треба повторно да се нанесува толку често како хемиски крем за сончање.

Иако вообичаено се познати по нивната густа конзистентност и белиот лив што го оставаат зад себе, минерлните креми за сончање еволуираа во формулации кои делуваат на сите тонови на кожата, дури и за подлабоките. Овие формули често се препорачуваат за деца, бремени жени и луѓе со чуствителна кожа или кожа склона кон акни. Покрај тоа што нуди заштита од сонце, цинк оксидот има антиинфламаторни придобивки кои добро функционираат со реактивната кожа.

 
Што препорачуваме ние?

Остави коментар

Твојата емаил адреса нема да се прикаже.