ACTIVES / СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И КОСА СО ИНУЛИН 5 % – 30 МЛ.

405,00 ден

  • ХИДРАТАЦИЈА
  • ОМЕКНУВАЊЕ
  • INULIN
  • ЕКСТРАКТ ОД ВОЛЧЈИ ТРН
  • ЕКСТРАКТ ОД КОПРИВА

Нема на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Инулинот е полимер од  Д – Фруктоза, природен јаглехидрат добиен од билки. Органската материја припаѓа на групата полисахариди кои се главни извори на енергија.

Инулинот помага да се омекне и навлажни целиот стратум корниум, го измазнува темелот на влакното, ја прави косата светла и свиленкаста, го омекнува скалпот и дава освежувачки ефект. Кожата станува нежна,  а косата добива сјај.

Како растителен полисахарид, инулинот ја зачувува корисната микрофлора на површината на епидермисот, го стимулира имунитетот на кожата, креирајќи заштитна бариера од негативните надворешни влијанија и овозможува подобра апсорпција на корисните биолошки активни супстанци.

 

Индикации (наменето за):  Погодно за сите типови на кожа и коса.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на компонентите на производот.

Пропратни ефекти: Не се идентификувани.

 

% состојки од органско потекло

100% состојки од природно потекло сертифицирано од Ecocert Greenlife и Cosmebio согласно стандардот COSMOS ORGANIC

 

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Погоден за секојдневна нега. Со масирање, распределете го серумот на целото лице до почетокот на абсорпцијата. Не бара исплакнување со вода. Препорачливо е за кожата околу очите.

 

Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

 

За коса: Нанесете по должината на целото влакно, или само на врвовите, не плакнете. Можат да се додадат 3 – 5 капки во регенератор, или во маска за коса.

 

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, INULIN, GLYCERIN, XANTHAN GUM, LACTIC ACID, BENZOIC ACID, HIPPOPHAE RHAMNOIDES EXTRACT, URTICA DIOICA EXTRACT, THYMUS VULGARIS EXTRACT, RUBUS IDAEUS EXTRACT, ACORUS CALAMUS EXTRACT.

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “ACTIVES / СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И КОСА СО ИНУЛИН 5 % – 30 МЛ.”