ACTIVE SHAMPOO / ШАМПОН ЗА СТИМУЛИРАЊЕ НА РАСТ И ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА – 250 МЛ.

845,00 ден

  • СТИМУЛИРА РАСТ
  • ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ
  • КОФЕИН 1%
  • ПИПЕРИН
  • ДИХИДРОКВЕРЦЕТИН

Нема на залиха

Спореди

Опис

Биокозметички ефект: Еден од факторите кои што влијаат на здрав животен циклус на косата е микроциркулацијата на скалпот, која обезбедува навремено снабдување на крв во фоликулите на косата. Нарушување на изливот и протокот на крвта која носи кислород, влијае на состојбата на скалпот и косата. Факторот стрес води до вазоконстрикција, а како резултат на тоа косата станува непотхранета и почнува да опаѓа.

Кофеинот може да ја обнови циркулацијата на крвта. Во комбинација со хлорогена киселина која што се содржи во екстрактот од зелено кафе, кофеинот ги зајакнува ѕидовите на фоликулите на косата, крвните садови и го забрзува метаболичкиот процес во клетките, ја подобрува циркулацијата на крвта, овозможувајќи тонирачки ефект. Како стимулант на нервни завршетоци, кафеинот провозира спазми (грчеви) на ѕидовите од фолкулите, зајакнувајќи ги фоликулите на косата.
Пиперинот има затоплувачки и стимулирачки ефект на коренот на косата, заедно со есенцијалното масло од црн пипер, делува како антисептички агенс кој има анти-воспалително дејство; тој е компонента која ја подобрува циркулацијата на крвта во погорните слоеви на кожата.

Високата антиоскидантна активност е поддржана со дејството на биофлавоноидот – таксифолин (дихидрокверцетин), кој исто така е способен да го зголеми ефектот на вазостимулирачките средства. Таксифолинот (дихидрокверцетин) овозможува антиоксидантна заштита на косата и скалпот од негативните влијанија на надворешните фактори.

Индикации (наменето за): Погоден за сите типови на коса и скалп. Има биолошка активност на слаба, ретка коса. Може да се користи како дополнителна нега за време на периодот на активно губење на косата, како и за заштита од негативните надворешни влијанија.

Контраиндикации: Индивидуална интолеранција на состојките од производот.

Пропратни ефекти: Не се идентификувани.

КАКО ДА СЕ КОРИСТИ: Нанесете го производот на влажен скалп и подеднакво долж целата коса, масирајте до појава на пена, подигнувајќи ги корените на косата, лесно триејќи го производот. Исплакнете со многу вода. Погоден за секојдневна употреба.
Да се чува на суво и темно место, на температура од +5C до +25C.

СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, DISODIUM COCOYL GLUTAMATE (AND) SODIUM COCOYL GLUTAMATE, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE *, COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERIN, XANTHAN GUM, LACTIC ACID, COFFEA ARABICA EXTRACT *, PENTYLENE GLYCOL, GLYCERYL GRANATARATE SE, PENTYLENE GLYCOL SEED OIL *, INULIN, GLYCERYL CAPRYLATE, CITRIC ACID, ISOAMYL LAURATE (AND) ISOAMYL COCOATE, BENZYL ALCOHOL, L-ARGININE, PIPER NIGRUM SEED OIL, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, PIPER NIGRUM SEED EXTRACT, DIHYDROQUERCETIN.

Дополнителни информации

Количина

250мл

Reviews

Сè уште нема оценки.

Бидете први “ACTIVE SHAMPOO / ШАМПОН ЗА СТИМУЛИРАЊЕ НА РАСТ И ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА – 250 МЛ.”